X

Ta strona używa ciasteczek (cookies) w celu zapewnienia najwyższej jakości usług. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Mikromacierze CGX w CGM GENESIS

dodano: 2011-01-02 00:45:00

Mikromacierze CGX firmy PerkinElmer to najlepsza z dostępnych obecnie na rynku metod diagnostyki laboratoryjnej, które mają zastosowanie w badaniach genetycznych. NZOZ Genesis zdecydował się na ich zakup dzięki pozytywnemu rozpatrzeniu wniosku o środki finansowe z Unii Europejskiej. Do tej pory sprzęt tak wysokiej jakości był osiągalny jedynie dla naukowych i badawczych placówek państwowych. Pozyskanie go przez niepubliczny zakład opieki zdrowotnej daje szansę skorzystania z najnowocześniejszej diagnostyki niemal każdej osobie, która będzie tego potrzebowała.

   W porównaniu do dotychczasowych metod diagnostycznych mikromacierze CGX NimbleGen są metodą znacznie precyzyjniejszą. Pozwala ona na wykrycie nawet bardzo małych aberracji chromosomowych, będących często przyczyną wad wrodzonych i zaburzeń rozwojowych. Wysoka czułość mikromacierzy CGX zwiększa szansę zdiagnozowania mozaikowatości u pacjenta, co do tej pory było trudnym zadaniem. Na powierzchnię mikromacierzy naniesiono sondy skonstruowane pod kątem regionów zawierających aberracje powiązane z jednostkami chorobowymi, w tym mikrodelecje i mikroduplikacje. Odnosi się to także do regionów przyległych do centromerów i położonych w sąsiedztwie telomerów.

   Mikromacierze CGX umożliwiają analizę w jednej procedurze diagnostycznej całego materiału genetycznego przy rozdzielczości nie osiągalnej w takich metodach jak FISH czy kariotypowanie. W porównaniu  do konwencjonalnych  metod praca z mikromacierzami CGX jest mniej skomplikowana i czasochłonna.  Czas analizy skraca się  z niekiedy nawet 10 dni przy dotychczasowych metodach do 3-4 dni przy zastosowaniu mokromacierzy CGX. Ta najnowocześniejsza i najlepsza metoda diagnostyczna to nie tylko ułatwienie pracy mikrobiologom molekularnym, ale przede wszystkim podniesienie jakości wykonywanych badań. Zastosowanie takich technologii w genetyce człowieka pozwoli NZOZ Genesis na zdiagnozowanie przyczyny choroby u pacjentów, u których nie pozwalały na to konwencjonalne metody diagnostyczne.