X

Ta strona używa ciasteczek (cookies) w celu zapewnienia najwyższej jakości usług. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Badania genetyczne predyspozycji do nowotworów

umów się na badanie

Szacuje się, że około 30 proc. wszystkich nowotworów złośliwych powstaje w wyniku predyspozycji genetycznej, co oznacza, że dziedziczna predyspozycja do nowotworów stanowi jeden z najbardziej istotnych czynników ryzyka. Diagnostyka predyspozycji genetycznych do nowotworów jest stosowana:

- u chorych z już rozpoznaną chorobą nowotworową, w celu ustalenia głównej przyczyny zachorowania i dla podjęcia prawidłowych działań terapeutycznych,

 - w przypadku osób zdrowych, u których w rodzinach występowały zachorowania na nowotwory złośliwe, w celu wyodrębnienia grupy wysokiego ryzyka, co związane jest z prowadzeniem celowanych programów w zakresie profi laktyki onkologicznej. Szczególne znaczenie w populacji polskiej mają badania genu BRCA1, którego mutacje związane są z wysokim ryzykiem dla raka piersi i raka jajnika.

Badanie genu BRCA1 jest rekomendowane

- u każdej pacjentki z rozpoznanym rakiem piersi lub jajnika, w szczególności jest ono konieczne, jeśli zachorowanie wystąpiło w młodym wieku, nowotwór jest obustronny lub w rodzinie występowały zachorowania na nowotwory złośliwe.

- u kobiet zdrowych z obciążonym wywiadem rodzinnym w kierunku zachorowań na raka piersi lub jajnika, przy czym należy uwzględniać zarówno zachorowania ze strony matki jak i ojca. Pacjentki zakwalifikowane praz NFZ do grupy wysokiego ryzyka mają możliwość wykonania badania genu BRCA1 w ramach refundacji (nieodpłatnie). Patrz link do Grupa wysokiego ryzyka zachorowania na raka piersi W rodzinach, w których stwierdzane są przypadki nowotworów o różnej lokalizacji narządowej preferowane jest wykonywanie badań wielogenowych.