X

Ta strona używa ciasteczek (cookies) w celu zapewnienia najwyższej jakości usług. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Wirus cytomegalii CMV, opryszczki HSV I/II

Jeśli planujesz ciąże lub u Ciebie i Twojego partnera/partnerki wystąpiły niepowodzenia rozrodu wykonaj molekularną diagnostykę zakażeń dróg moczowo-płciowych.

Zakażenia dróg moczowo-płciowych niosą szczególne zagrożenia dla rozwijającego się płodu. W wielu przypadkach zakażenia dróg moczowo-płciowych przebiegają bez wyraźnych objawów i dopiero jego skutki (niepłodność, poronienia, wady rozwojowe u płodu) zwracają uwagę na przebytą infekcję.

U pacjentek planujących ciąże, a także tych u których wystąpiły niepowodzenia rozrodu (długie i bezskuteczne starania o ciążę, ciąża pozamaciczna, poronienia samoistne, poród przedwczesny) CGM GENESIS stwarza możliwość diagnostyki molekularnej patogenów dróg moczowo-płciowych.

 

 

Wirus cytomegalii CMV, opryszczki HSV I/II

 

W ok. 30% poronień nie znamy przyczyny poronienia. Wiadomym jest, że przyczyną wenętrzmacicznej śmieci płodu mogą być także czynniki wirusowe takie jak m.in. CMV oraz HSV. DNA wirusowe jest identyfikowane w ok. 40% łożysk z poronień, w tym materiał genetyczny CMV jest identyfikowany w 7-38%, natomiast HSV w ok. 6,9-13% analizowanych łożysk.

 

CMV jest najczęstszym zakażeniem wrodzonym.  Ok. 1-2% noworodków jest dotkniętych infekcją CMV.

 

Wewnątrzmaciczne zakażenie CMV może prowadzić do opóźnienia rozwoju płodu a nawet zgonu. Ok. 90% infekcji CMV przebiega bezobjawowo. Pierwotne wewnątrzmaciczne zakażenie wirusem cytomegalii jest drugą po zespole Downa przyczyną opóźnienia umysłowego.  Wrodzone zakażenie CMV jest jedną z głównych przyczyną utraty słuchu i porażenia mózgowego.

 

Wirus opryszczki HSV I i HSV II – u ok. 10-30% kobiet w ciąży jest zakażonych tymi wirusami. Genitalna infekcja HSV może być wywołana zarówno przez HSV I jak i przez HSV II. Najczęściej identyfikowanym typem jest HSV II, przy czym 50% nowych zachorowań jest związanych z HSV I.

 

Zakażenie może przebiegać bez wyraźnych objawów i w ponad 80% nie jest rozpoznawane. Infekcja wewnątrzmaciczna może prowadzić do poronienia, porodu przedwczesnego lub prowadzić do urodzenia dziecka z objawami zakażenia (zapalenie mózgu, wątroby, śledziony, płuc, oczu). Wirusy HSV I i HSV II odpowiedzialne są za ok. 80% zmian zapalnych w mózgu niemowląt i noworodków.