Ataksja rdzeniowo-móżdżkowa - rozmowa z ekspertem
Móżdżek – „mały mózg”

Precyzyjnie koordynuje nasze ruchy aby były płynne, zrównoważone i dokładne.

Gdy móżdżek zostaje uszkodzony może dojść do zaburzeń koordynacji i równowagi, co w konsekwencji stanowić może pierwsze objawy ataksji.

Chcąc odpowiedzieć na najczęstsze pytania dotyczące ataksji, przeprowadziliśmy rozmowę z ekspertem - dr n. med. Magdaleną Badurą-Stronką - lekarzem specjalistą w dziedzinie genetyki klinicznej i neurologii.

Ataksja, czyli niezborność ruchowa to niezwykle rzadka choroba o podłożu neurologicznym, której pojęcie wywodzące się z języka greckiego oznacza brak porządku.
W genetyce terminem ataksja rdzeniowo-móżdżkowa określana jest bardzo różnorodna grupa dziedzicznych ataksji, u podłoża których leżą zmiany zwyrodnieniowe w układzie nerwowym.
- Pogarszająca się sprawność manualna
- Coraz mniej wyraźna mowa
- Chwiejny chód
To tylko niektóre z objawów ataksji rdzeniowo-móżdżkowych, które mogą pojawić się około 35-40 roku życia i postępować w kolejnych dekadach.
Ustalenie typu ataksji rdzeniowo-móżdżkowej pozwala na udzielenie pacjentowi porady genetycznej odnośnie ryzyka wystąpienia choroby u jego dzieci i diagnostykę pod tym kątem innych członków rodziny.
!Serdecznie zapraszamy do lektury!
Dowiedz się więcej o ataksji rdzeniowo-móżdżkowej:
-----
Rekomendujemy konsultację z lekarzem genetykiem przed wykonaniem badania:
- tradycyjnie: w Poradniach Genetycznych w Poznaniu lub Zielonej Górze (61 62 63 436)
Aby uzyskać więcej informacji skontaktuj się z nami:
cgm@genesis.pl
INFOLINIA: 601 305 306
Projekt i wdrożenie: symbioza.net.pl
Skontaktuj się z nami!